Svensk 1600-talslitteratur

Svensk 1600-talslitteratur
Svensk 1600-talslitteratur

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STIERNHIELM, G. Musæ suethizantes, thet är: sång-gudinnor, nu först lärande dichta och spela på swenska... Å nyo uplagde af Bengt Höök. (L. Wall) u.å. (1688).
Liten 4:o. 52 blad sign. A4-N4. Senare (1700-tal) lätt nött marmorerat omslag. Titelblad med lagat hål i nedre marginal. Sista bladet med liten marginalreva. Enstaka fläckar.
Collijn 889.
Första upplagan utkom 1668.

120572

2012-03-26