1700-talshandskrift fransk historia
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANDSKRIFT.(4). Histoire de France. To. I-IV (ryggtitlar). Handskrift i 4 volymer, odaterad, 1720-tal, ca 1600 sidor.
Vackra ljusbruna samtida skinnband, lätt nötta, rikt guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, röda snitt. Delvis skurna i yttre marginal. Delvis något fuktfläckad i marginalerna, enstaka brunfläckar. 4vol.
Täcker perioden från ca år 100/200 till ca 1700.
120856
2012-03-26