Diverse ur mm

Diverse ur mm
Diverse ur mm
Diverse ur mm
Diverse ur mm

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KOCK, Jacob (1737-1805), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 1391, genombruten oroklove med monogram JK, spindel, vit urtavla med arabiska siffror, små 15-60, slät boett av guld 18 k stämplad L2 (1793), OEM (Johan Olof Ekman, 1736-1805), Stockholm, diameter 46 mm

Fungerar, urtavlan med smärre nagg

120902

2012-03-24