Tyfon mistlur
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MISTLUR, "Tyfon", 1900-talets första hälft, signerad Kockums Verkstad, Malmö, mässing med stativ i järn, höjd 56 cm,
Historik: Från 12m jakten Beduin II, byggd 1909, Glasgow, ritad av Alfred Mylne, ägare Oscar Botolfsen
Otät
121260
2012-02-26