Handritade kartor Kalmar
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KALMAR (2), HANDRITAD KARTA, Geometrisk charta öfver Calmar stad anlagd år 1647 renritad år 1827, ca 29x47 cm, tusch och akvarell, skador, HANDRITAD KARTA, Utdrag af chartan öfver Calmar län och Öland uprättad 1711 af Samuel Frigel och Gustaf Palm. Afritad... 1812 af N. G. Werming, tusch och akvarell, ca 43x43 cm, småfläckar, revor
1 karta med skador och förluster, fläckar
121302
2012-02-23