Tysk bibel 1700-tal

Tysk bibel 1700-tal
Tysk bibel 1700-tal
Tysk bibel 1700-tal
Tysk bibel 1700-tal
Tysk bibel 1700-tal
Tysk bibel 1700-tal
Tysk bibel 1700-tal
Tysk bibel 1700-tal

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BIBLIA, Das ist die gantze heilige Schrifft Altes und Neues Testaments. Verdeutscht ... Martin Luther. Nürnberg (J. A. Endter seel. Erben) 1733. Graverat titelblad, graverade porträtt och kartor. Stort folioformat.
Samtida brunt skinnband på träpärmar, delvis renoverat, samtida spännen.
(Vikt 11 kg)

Skador och defekter, lagningar, bandet renoverat, ett spänne löst

121597

2012-02-22