Samling av äldre lokalfloror

Samling av äldre lokalfloror
Samling av äldre lokalfloror

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BOTANIK-BOTANY. (12). KRÖNINGSSVÄRD, C. G. Flora Dalecarlica. landskapet Dalarnas indigéna phanerogamer och filices. Fahlun (J. F. Åkerbloms boktr.) 1843.
8:o. (3), 4-66 s. Grönt tryckt originalomslag.
Grönt samtida papperband. Exlibris. M.fl. lokalfloror. 12 vol.
Omfattar: Elmqvist: Norrköpingstraktens fanerogamer och ormbunkar... (Örebro 1874), Gellerstedt: Nerikes flora,... (Örebro 1831), Gellerstedt: Nerikes flora... Andra upplagan (Örebro 1852), Kindberg: Östgöta flora... (Linköping 1861), Kindberg: Tillägg till Östgöta flora... (Linköping 1868), Scheutz: Smålands flora, innefattande Kronobergs och Jönköpings läns fanerogamer och ormbunkar (Wexjö 1864), Iverus: Beskrivning över Västmanlands fanerogamer och thallogamer (Upsala 1877), Backman - Holm: Elementarflora öfver Vesterbottens och Lapplands fanerogamer och bräkenartade växter (Luleå 1878), Lilja: Skånes flora, innefattande Skånes vilda och odlade växter... Ny omarbetad uplaga. I-II (Stockholm 1870), Areschoug: Skånes flora... 2 uppl. (Lund 1881), Hartman: Landskapet Nerikes flora (Örebro 1866).

Småskador o. fläckar.

121974

2012-03-26