Herrfickur spindelgång

Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

DESCHARME, London, herrfickur, 1600-talets slut, märkt i verket, förgyllt verk, genombruten oroklove med rikt graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med text: William Hillwe, Lath Bender, 1774, små arabiska siffror 5-60, slät inner- och ytterboett av silver stämplade London 1695, ytterboettens diameter 58 mm

Fungerar ej, balansen defekt

124038

2012-03-24