Herrfickur spindelgång

Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

HÖRNING, Sven Peter (1750-1808), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 61, spindelgång, delvis guillocherad silverurtavla med romerska siffror, slät boett av silver stämplad R?2 (1799), OEM (Johan Olof Ekman, 1736-1805, Stockholm), diameter 54 mm

Fungerar

124049

2012-03-24