Svensk historia

Svensk historia
Svensk historia

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

800 SEK

PUFENDORF, SAMUEL. Innledning till swänska historien... uttålkad af Petro Brask... + Till-ökning... (J. G. Eberdt) 1688.
8:o. (16), (1)-934, (26), (1)-48 (s. 33-34 saknas) s.
Nött brunt senare (1800-tal) hfrbd, guldornerad rygg. Titelbladet med namnteckning och lagning efter bortklippt dito. Samtida marginalanteckningar o. understrykningar i texten. Något fläckad.
Collijn 750.

1 blad i til-ökningen saknas

124058

2012-03-26