Saxos danska historia

Saxos danska historia
Saxos danska historia

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SAXO GRAMMATICUS. Historiæ Danicæ liber XVI. Stephanvs Iohannis Stephanivs summo studio recognovit... I (av 2). Soræ (typis et sumptibus J. Moltkeni) 1644.
Liten folio. (8), 1-384 (sid. 17-20 saknas), (22 sidor index o. sista blanka bladet saknas, index o. errata ersatt av 26 s.handskrift) pp. Graverad title (skuren inom plåtmärken), träsnitt i texten.
Senare (sent 1700-tal) brunt hfrbd, nött, blank rygg m.fem upphöjda bind. Ca 20 blad med marg.lagningar, sid. 383-384 med textförluster, ersatta av handskrift. Delvis något fuktfläckad i marginalerna. Enstaka brunfläckar. Marginalanteckningar. Namnteckning på försättsbladet Severinis Schönning Havnia 1764.
Säljs utan returrätt.

Endast del I (av II). Ej komplett. Säljs utan returrätt.

124498

2012-03-26