Svenskt 1500-talstryck
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LAURENTIUS PETRI. Then swenska kyrkeordningen (A. Laurentszon) 1571.
Liten 4:o. (12), I-XCIIII bl. 1 träsn.ill. i texten.
Genomgående fuktfläckar, smärre skador o. lagningar.
Senare insatt i nära samtida perg., något nött, nya inre doublurer, för- o. eftersättsblad.
Titelbladet skadat i inre marginal, uppfodrat, bruntonat, sista 2 bladen marg.lagade. Delvis något fuktfläckad i marginalerna, enstaka brunfläckar. Några blad solkade. Enstaka marginalanteckningar. Exlibris Eivind Hassler.
Collijn II: 393-396.
Ur Eivind Hasslers bibliotek.
124577
2012-03-26