Vår mest berömda tidskrift
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PERIODICA. (DALIN, OLOF VON). Then swänska Argus. I:1-52 + reg. - II:1-52 + reg. (B. G. Schneider) 1732-34.
Liten 4:o. (420), (420) s. Tlbl. till d. I m. träsnittsvignett.
Nött brunt samtida skbd, sprickor o. lagningar i falsarna, blekt rygg m. fem upphöjda bind o. blindpressad dekor, skador i övre och nedre kant. Ca 10 blad hårt fläckade, i övrigt delvis något brunfläckad. Nummer I:52 löst bifogad. Namnteckning på främre pärmens insida. Exlibris J. O. Quensel (se Carlander IV:325). Ou.
I slutet medbundet ett blad "Din Wittra Penna tröttnat skrifwa...", baksidan blank. Odaterad, ingen uppgift om författare, möjligen C. G. Palmqvist 1735 eller 1738, se Mats Rehnström, katalog 9: Vittra snillen & rimkräk, nr 224.
Lundstedt I:28.
Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.
126283
2012-04-22