Handskrifter från 1700- och 1800-talet

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HANDSKRIFTER M.M. 6 handskrifter, bl.a. Göran Claesson (Stiernsköld), riksråd, Biby i Sörmland, daterad Tuna 1604, med skadat sigill, Kirstein, Johan Leonard, major, daterad Reval 1702, Westén, Aron, hovpredikant, Stockholm 1768, Kjellin, hovpredikant, Stockholm 1784, 1 avskrift av von Höpken, "Kort beskrifning af resan ifrån Cypern till Jerusalem", Tenngjutareförordning, med sigill, handskriven datering 1769,
Apekattespel, träsnitt, 1847

Vissa skador

127141

2012-03-27