En svensk klassiker

En svensk klassiker
En svensk klassiker

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TESSIN, CARL GUSTAF. (2). En gammal mans bref, til en ung prints. I-II. Stockholm (L. Salvius) 1756.
8:o. (16), (1)-344, (2), (3), 4-382 s. 5 inklistrade graverade vignetter, varav 2 sign. J. Rehn, 1 osign. graverad vignett i texten (alla).
Bruna samtida skinnband, nötta, sprickor i falsarna, hårt nötta blekta guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, skador bland annat i övre o. nedre kant, marmorerade snitt. Ren inlaga.
Första samlade och för allmänheten avsedda upplagan.

127418

2012-04-22