Originalgrafik av Johnny Friedländer
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 200 SEK
FRIEDLAENDER, J. (2). Radierungen. Fr. am Main - Berlin - Wien (Propyläen Verlag) 1972.
Fol. 1 signerad. originalfärgetsning (löst bif.) J. Friedländer, kol. plr.
Grått originalpbd. Något nött skyddsomslag Utg. i åtta serier, A1-A8, om vardera 150 nr. ex., detta serie A4 nr 104. +
Gemälde und Radierungen Johnny Friedlaender Ausstellung Juni - Juli 1973. Köln (Galerie Orangerie) 1973.
4:o. 1 originalfärglitiografi J. Friedländer, kol. plr o.a. ill. Brunt originalklotband. Konstnärens namnteckning på försättsbladet. 2 vol.
128361
2012-04-22