Einar Forseth

Einar Forseth
Einar Forseth
Einar Forseth
Einar Forseth

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FORSETH, Einar (1892-1982): "Mälardrottningen, skiss till utsmyckning av Gyllene salen, Stockholms Stadshus", signerad och daterad Einar Forseth 1922, blandteknik på smörpapper, 58x76 cm, uppklistrad på pannå,
Säljes till förmån för "Irma och Einar Forseths Kulturfond 1972"

vågigt papper, smärre hål

128945

2012-04-19