Uppsala gamla ärkebiskopskrönika

Klubbat för:

950 SEK

Schätzwert

1 200 SEK

Beschreibung

SCHEFFERUS, JOANNES. Incerti scriptoris Sveci qui vixit circa ann. Christi M CCC XLIV. breve chronicon de archiepiscopis et sacerdotib. caeteris ecclesiae Upsaliensis nunquam antea publicatum. Primus edidit, notisque ac indice necessarius adornavit J. Schefferus... Upsaliae (H. Curio) 1673.
Liten 8:o. (10),1-256, (22) s.
Något nött brunt samtida skbd, rygg m. blindpressad dekor, fyra upphöjda bind, småskador i övre o.nedre kant, helt guldsnitt. Titelblad med delvis bortklippt namnteckning daterad 1673. Enstaka fläckar.Tillskrift av George Oakley Fisher på främre pärmens insida, densammes exlibris.
Collijn 164, Warmholtz 1883.
Schefferus utgåva av den nyupptäckta upsaliensiska ärkebiskopskrönikan, vilken genom hans kommentarer blir en del av striden mellan honom och Olof Verelius om Uppsala hednatempels läge och ålder.
Ur professor Torsten Huséns bibliotek.

Zustandsbeschreibung

129591

2012-04-22