Flintlåspistoler

Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler
Flintlåspistoler

Klubbat för:

150 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

FLINTLÅSPISTOLER, 1 par, böhmiska, signerade Paul Poser a Prag, (1646-1730), pipor med spång med signatur och stålskuren dekor, mästarstämplar i guld, stålskurna lås dekorerade med fäktscen samt märkta "a Prag", helstockar i valnöt med ciselerade silverbeslag och ilagd silvertråd, tumplåtar med krönt adelsvapen, längd 52 cm
Se snarlika pistoler sålda på Galleri Fischer i Luzern Decmber 2001, Auktion 378, No 361, avbildade i Fischer: Highlights 1999-2005 s.31

stocksprickor och lagning, några beslag saknas, en hane med spricka, en hane lagad

133174

2012-05-24