Fotografier i vackert album

Fotografier i vackert album
Fotografier i vackert album
Fotografier i vackert album
Fotografier i vackert album
Fotografier i vackert album
Fotografier i vackert album
Fotografier i vackert album
Fotografier i vackert album

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALBUM MED FOTOGRAFIER. Ca 60 visitkortsfotografier, ca 1880-talet. Bl.a. tagna av Selma Jacobsson, H. Hamnqvist och Jaeger Stockholm, Louis Martin, Nantes, Borda Paris, Alviach, Madrid Oscar Spoerl i Gera (Tyskland).
Insatta i vackert samtida guldfärgat album med blomsterdekor i avlångt oktavformat, på främre pärmen avbildad dam under körsbärsblommor, samt ytterligare ett tomt album, ca 1890-tal, svart med stora guldfärgade spännen

Albumen något nötta, liten skada på det svarta, fotografierna delvis nötta, vissa sidor och fotografier småfläckade

133300

2012-05-07