Brev tidningar mm från släkten Pontin

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FAMILJEN PONTIN. Samling bl.a. rörande familjen Pontin, diverse brev, tidskrifter mm inklusive liten blyertsteckning föreställande J. J. Berzelius barndomshem Wäfversunda, enligt uppgift av Magnus Pontin, osignerad, mestadels 1800-tal
Magnus Martin af Pontin, 1781 - 1858, läkare, skriftställare, sonsons sonson till Magnus Jönsson Pontin och blev adlad af Pontin 1817. Han var även god vän med kemisten Berzelius

Varierande skick

134414

2012-05-17