Herrfickur spindelgång
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WITTINGHAM, Charles (verksam omkring 1800), London, herrfickur, märkt i verket, förgyllt verk, nr 4728, genombruten oroklove med graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, slät inner- och ytterboett av silver stämplade London 1797, ytterboettens diameter 56 mm, KEDJA, silver, stämplad U5 (1874), längd 35 cm
Fungerar, urtavlan med smärre skador
135459
2012-06-03