Herrfickur spindelgång

Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

WITTINGHAM, Charles (verksam omkring 1800), London, herrfickur, märkt i verket, förgyllt verk, nr 4728, genombruten oroklove med graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, slät inner- och ytterboett av silver stämplade London 1797, ytterboettens diameter 56 mm, KEDJA, silver, stämplad U5 (1874), längd 35 cm

Fungerar, urtavlan med smärre skador

135459

2012-06-03