Flintlåsgevär

Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, signerat M Giötter a Iönköping, (Magnus Giöther d.y. ,1732-1792, mästare i Jönköping 1756), pipa med spång över kammarstycket med mästarinitialer: M G A JKP, stålskuret och förgyllt lås med signatur, helstock med förgyllda mässingsbeslag, längd 136 cm

Stocklagningar

135670

2012-05-24