Bonadsmålningar Dalarna Rättvik
Klubbat för:
20 000 SEK
8 000 SEK
BONADSMÅLNINGAR, 2 st, Dalarna, Rättvik, Altsarsbyn, Olhans Olof JonsSon (1790-1878), varav en signerad OJS 1830, motiv ur Nya Testamentet, målade på papper, cirka 62 x 108 cm vardera
LITTERATUR: Dalmåleri, Dalmålarna - deras liv och verk, 2007, s. 334-341
Smärre slitage, veck och fuktskador
136232
2012-05-29