Utegrill Stig Lindberg Gustavsberg

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

UTEGRILL, Stig Lindberg, Gustavsberg 1950-tal, emaljerad metall, dekor i svart, rött och vitt, eldstad och ben i gjutjärn, höjd 217 cm
LITTERATUR: Jämför Gisela Eronn, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma, Stockholm 2003, sid 170

Skador på emaljen, renoveringar

136356

2012-05-29