Reseur mässing

Reseur mässing
Reseur mässing
Reseur mässing
Reseur mässing

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

NOHRMAN RESEUR, Eric N. (mästare i Stockholm 1763, verksam i Norrköping från 1769, d 1779), Norrköping, märkt i verk/urtavla, mässing, nr 201, helslag med repetition, spindelgång, horisontell urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, höjd 7,5, diameter 10,5 cm

Gången fungerar ej, urtavlan med smärre skador och lagningar

136742

2012-06-03