En matematisk klassiker

En matematisk klassiker
En matematisk klassiker

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

800 SEK

MATEMATIK. EUKLIDES. De sex första jämte ellofte och tolfte böckerna af Euclides elementa, eller grundeliga inledning til geometrien, til riksens ungdoms tienst på swenska språket utgifne af Mårten Strömer. Ups. (Chr. E. Steinert) 1760.
8:o. (16), (1)-387, (1) s. Titelblad i rött o. svart. Illustrationer i texten.
Något nött brunt senare (tidigt 1800-tal) hfrbd, lätt blekt guldorn. rygg, stänksnitt. Titelbladet med liten lagning i nedre yttre hörn. Enstaka brunfläckar. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris.

136743

2012-06-10