En matematisk klassiker
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
800 SEK
MATEMATIK. EUKLIDES. De sex första jämte ellofte och tolfte böckerna af Euclides elementa, eller grundeliga inledning til geometrien, til riksens ungdoms tienst på swenska språket utgifne af Mårten Strömer. Ups. (Chr. E. Steinert) 1760.
8:o. (16), (1)-387, (1) s. Titelblad i rött o. svart. Illustrationer i texten.
Något nött brunt senare (tidigt 1800-tal) hfrbd, lätt blekt guldorn. rygg, stänksnitt. Titelbladet med liten lagning i nedre yttre hörn. Enstaka brunfläckar. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris.
136743
2012-06-10