2 st herrfickur

2 st herrfickur
2 st herrfickur

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HERRFICKUR, 2 st, förgyllda verk, ett märkt Bos. Toller (Bostock T., verksam från 1742), London, spindelgång, innerboett av silver stämplad London 1750, ett kapslat omärkt, inner- och ytterboett av silver, innerboetten stämplad London 1794, diameter 41 resp. 61 mm

Fungerar ej, Toller saknar ytterboett, minutvisare och kedja, det större har defekt balans och ytterboett, urtavlorna med skador

136969

2012-06-03