Metzken herrfickur silver

Metzken herrfickur silver
Metzken herrfickur silver
Metzken herrfickur silver
Metzken herrfickur silver

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

METZKEN, (Augustin Metzcke, verksam omkring 1700), Sorau, herrfickur, ursprungligen med kvartsrepetition, märkt i verket, förgyllt kapslat verk, repetition på klangskål, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, genombruten inner- och ytterboett av silver, ytterboetten med driven dekor, diameter 51 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, repetition, visare mm delar saknas, skador och lagningar

136999

2012-06-03