Freden i Nystad 1721
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 200 SEK
Friedens-Vertrag/ zwischen ihro königl. Maj. unsern allergnädigsten König Friedrich den Isten und das Königreich Schweden ab der einen, und seiner czarischen Majestät/ Peter den Isten und das Reussische Reich/ ab der andern Seite/ abgehandelt und geschlossen zu Neustad im Gross-Fürstenthum Finnland/ den 30. Augusti. Und ratificiret den 9. Sept. im Jahr nach der Geburt Christi 1721. Freds-fördrag/ emellan hans kongl. maij:t wår allernådigste konung Friedrich den Iste och Sweriges rike/ å den ena, samt hans czariske maij:t/ Peter den Iste och ryska riket å den andra sijdan afhandlat och slutit uti Nystad i stor-fürstendömet Finland den 30 aug. Samt ratificerat den 9 sept. åhr effter Christi börd 1721. Stockholm (J. L. Horrn) utan år (1721).
Liten 4:o. (3), 4-40 s. Lätt skuren i övre marginal, annars oskuren.
Senare (1900-tal) marmorerat pbd m. brun klotrygg. Några mindre lagningar i nedre marginal. Exlibris Kristofer Enckell.
Warmholtz 8623.
137293
2012-06-10