Karta över Skandinavien från 1600-talet
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HONDIUS - JANSSONIUS. Sveciae, Norvegiae, et Daniae, nova tabula. Amsterdam ca 1635-40.
Kolorerad graverad karta m. två kartuscher i färger m. bl.a. riksvapen o. djur. Fransk text på baksidan, ca 47,5x55,5 cm. Liten lagning på baksidan, nära skuren, liten del av nedre marginal borta.
137498
2012-06-10