Karta över Skandinavien från 1600-talet

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

HONDIUS - JANSSONIUS. Sveciae, Norvegiae, et Daniae, nova tabula. Amsterdam ca 1635-40.
Kolorerad graverad karta m. två kartuscher i färger m. bl.a. riksvapen o. djur. Fransk text på baksidan, ca 47,5x55,5 cm. Liten lagning på baksidan, nära skuren, liten del av nedre marginal borta.

137498

2012-06-10