Vaser i porslin Astrid Ewerlöf för Rörstrand

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VASER, 3 st, porslin, Astrid Ewerlöf, Rörstrand, 1900-talets början, varav en med genombruten mynning och reliefdekor av penséer i underglasyrfärgerna rosa, blått och grönt, märkt Rörstrand E samt den lägsta med inristat RR (modellör Ruben Rising), höjd 9-12-19 cm vardera

Den med genombruten kant med mynningslagning

138393

2012-06-13