Askar Astrid Ewerlöf vaser Algot Eriksson

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ASKAR med lock, 2 st, FAT med fjäril i relief, Astrid Ewerlöf, VASER, 2 st, Algot Eriksson, porslin, Rörstrand, 1900-talets början, dekor i underglasyr i rosa och grönt av blommor mot grön resp svart fond, signerade .E. resp AE , vasernas höjd 12,5-13,5 cm

Fjärilsfatet med nagg samt den större svarta med glasyrbortfall vid mynningen

138404

2012-06-13