Spegellampett Bylander
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SPEGELLAMPETT, göteborgsarbete i empire, troligen av Petter Gustaf Bylander (spegelmakare i Göteborg 1811-1852), delvis träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, kvicksilverfolierat glas, ljusarmar av mässing, 68x50 cm
Lagningar, ombronserad
138727
2012-06-15