Spegellampett Bylander

Spegellampett Bylander
Spegellampett Bylander

Klubbat för:

5 000 SEK

7 000 SEK

SPEGELLAMPETT, göteborgsarbete i empire, troligen av Petter Gustaf Bylander (spegelmakare i Göteborg 1811-1852), delvis träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, kvicksilverfolierat glas, ljusarmar av mässing, 68x50 cm

Lagningar, ombronserad

138727

2012-06-15