Jussi Taipaleenmäki "Cornelis" färglitografier
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAIPALEENMÄKI, Jussi (Finland född 1948): (20 st) "Hommage á Cornelis", signerade, 134/260, färglitografier, 33x46 cm, rammått 53x64, bladens titlar:
"Ballad på en soptipp, Ballad om hundra år, Somliga går med trasiga skor, Veronica,
Dekadans, Felicia Adjö, Polaren Per är kärlekskrank, Balladen om herr Fredrik Åkare och den söta Cecilia Lind, Brev från kolonien, Ann-Katrin, Saskia, Ofelia plockar krasse, Polaren Pär på socialen, Tältet, Grimasch på morgonen, Cylinderhatten, Morbror Frans, Marcuses Skog, Personliga Person, Fredrik Åkares morgonpsalm"
138733
2012-06-14