Vaser i porslin Nils Emil Lundström Rörstrand

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VASER, 3 st, porslin, Nils Emil Lundström, Rörstrand, 1900-talets början, varav en med genombruten mynning samt alla med reliefdekor av blommor i underglasyrfärgerna rosa, blått och grönt, märkta NL, höjd 12-15 cm

Den med blå blomma på stängel med mynningsnagg, de andra två med obetydlaiga nagg

139800

2012-06-26