Rudolf Marcuse "Duett" Rosenthal

Rudolf Marcuse
Rudolf Marcuse
Rudolf Marcuse
Rudolf Marcuse

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKULPTUR, Rudolf Marcuse, "Duett", Rosenthal, Tyskland 1920-tal, formgiven 1913, föreställande spelande Pierrot med sittande hund, glasyr i svart, vitt och grönt, signerad R. Marcuse K 311 samt stämpelmärkt Rosenthal, höjd 36 cm

140482

2012-07-06