Matgrupp Pyramid av Carl Malmsten

Klubbat för:

10 500 SEK

4 000 SEK

MATBORD, 3 iläggsskivor, STOLAR, 6 st.,"Pyramid", modellen formgiven av Carl Malmsten 1937, mahogny, brännmärkta CM, höjd 76, total längd 285 cm
Proveniens: se boken om Carl Malmsten av Anna Greta Wahlberg, Signums förlag 1988, sidan 119

Slitage, repor

141361

2012-07-18