Matgrupp Pyramid av Carl Malmsten
Klubbat för:
10 500 SEK
4 000 SEK
MATBORD, 3 iläggsskivor, STOLAR, 6 st.,"Pyramid", modellen formgiven av Carl Malmsten 1937, mahogny, brännmärkta CM, höjd 76, total längd 285 cm
Proveniens: se boken om Carl Malmsten av Anna Greta Wahlberg, Signums förlag 1988, sidan 119
Slitage, repor
141361
2012-07-18