Herrfickur med kalender
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KALENDERUR, herrfickur, omkring 1800, verk och urtavla signerade Gregson a Paris, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, centrumsekundvisare, visare för datum och veckodag, boett av guld, kanter av silver besatta med glasstenar, diameter 53 mm
Osäker funktion, urtavlan med smärre nagg, baksidan saknar emalj
141920
2012-10-14