Sockerskål Pehr Zethelius Stockholm
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOCKERSKÅL med lock, silver, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795, båtformad, oval fot med gallerkant och kulfötter, räfflade hänklar, lock med kotteknopp, på livet pålödda, rektangulära och förgyllda medaljonger omgivna av bladornament, höjd 24 cm, vikt 530 g
senare lagning i botten, en kulfot med skada
142061
2012-08-02