Sockerskål Pehr Zethelius Stockholm

Klubbat för:

6 200 SEK

Schätzwert

6 000 SEK

Beschreibung

SOCKERSKÅL med lock, silver, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795, båtformad, oval fot med gallerkant och kulfötter, räfflade hänklar, lock med kotteknopp, på livet pålödda, rektangulära och förgyllda medaljonger omgivna av bladornament, höjd 24 cm, vikt 530 g

Zustandsbeschreibung

senare lagning i botten, en kulfot med skada

142061

2012-08-02