Sockerskål Pehr Zethelius Stockholm
Klubbat för:
6 200 SEK
Schätzwert
6 000 SEK
Beschreibung
SOCKERSKÅL med lock, silver, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795, båtformad, oval fot med gallerkant och kulfötter, räfflade hänklar, lock med kotteknopp, på livet pålödda, rektangulära och förgyllda medaljonger omgivna av bladornament, höjd 24 cm, vikt 530 g
Zustandsbeschreibung
senare lagning i botten, en kulfot med skada
142061
2012-08-02