Soffa och armlänsstolar
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA och ARMLÄNSSTOLAR, stockholmsarbete i Karl Johan, fanerade med par, mahogny, soffa med bronsbeslag, armlänstolar sannolikt med originalstoppning, soffans längd 190 cm
EXPORTFÖRBUD/NOT ALLOWED FOR EXPORT
PROVENIENS: Årsta gård, enligt uppgift Märta Helena Reenstierna, Årstafrun
hennes bror Johan Abraham Reenstierna därefter i arv till brorsonens dotterdotter Lie Wistrand, som 1946 skänkte Årstafruns dagböcker till Nordiska Museet, Stockholm
Smärre lagningar
143247
2012-08-22