Sir Herbert Hughes-Stanton akvarell
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGHES-STANTON, Sir Herbert Pelham Edwin (1870-1937): "The Vale of Efeymoin from Gwmwyd, North Wales", signerad och daterad Hughes-Stanton 1917, akvarell, 34x49 cm
Hughes-Stanton var medlem i Royal Academy från 1920 och president för Royal Water-Colour Society 1921. Det avbildade landskapet kallas idag Edeyrnion, Cynwyd, Wales.
143533
2012-08-23