Terrin, Den Kongelige Pocealinsfabrik, Danmark

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TERRIN med lock, Den Kongelige Porcealinsfabrik, Danmark 1795-1820, Bornholmerlera, målad dekor i underglasyrblått av "Musselmalet", invändigt i botten märkt T samt Den Kongelige Porcealinsfabrik i blått, höjd 24,5, längd 38 cm, nagg vid mynningen, locket med lagning

Nagg vid mynningen, locket med lagning

143890

2012-08-25