Terrin, Den Kongelige Pocealinsfabrik, Danmark
2012-08-25
143890
| Klubbat belopp | 3 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
TERRIN med lock, Den Kongelige Porcealinsfabrik, Danmark 1795-1820, Bornholmerlera, målad dekor i underglasyrblått av "Musselmalet", invändigt i botten märkt T samt Den Kongelige Porcealinsfabrik i blått, höjd 24,5, längd 38 cm, nagg vid mynningen, locket med lagning
Nagg vid mynningen, locket med lagning