Cylinderspeldosa
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CYLINDERSPELDOSA, sannolikt Nicole Freres, Schweiz omkring 1800-talets mitt, för 8 melodier, nr 4706, fodral med lock av valnöt med intarsia, invändig litograferad melodiförteckning, höjd 14, 60x19 cm, cylinderlängd 39,5 cm
PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling
Fodralnyckel saknas
143909
2012-09-30