Cylinderspeldosa
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CYLINDERSPELDOSA, Schweiz 1800-talets andra hälft, för 10 melodier, fodral med lock av valnöt med intarsia, invändig litograferad melodiförteckning, höjd 14, 50x22 cm, cylinderlängd 27,5 cm
PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling
Justeringsbehov, fodralnyckel saknas
143934
2012-09-30