Cylinderspeldosa
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CYLINDERSPELDOSA MED KLOCKSPEL, Schweiz 1800-talets andra hälft, för 8 melodier, 6 klockor, fodral med lock av valnöt med intarsia, invändig litograferad melodiförteckning, höjd 22, 58x23 cm, cylinderlängd 33,5 cm
PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling
Smärre skador och lagningar, fodralnyckel saknas
143938
2012-09-30