Cylinderspeldosa

Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa
Cylinderspeldosa

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

CYLINDERSPELDOSA MED KLOCKSPEL, Schweiz 1800-talets andra hälft, för 8 melodier, 6 klockor, fodral med lock av valnöt med intarsia, invändig litograferad melodiförteckning, höjd 22, 58x23 cm, cylinderlängd 33,5 cm
PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling

Smärre skador och lagningar, fodralnyckel saknas

143938

2012-09-30