Kaffebord Mälardalen av Jacob Sjölin
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KAFFEBORD, Mälardalen, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), signerat JAC: SJÖLIN N:o., Köping och Kungsörs hallstämpel, fanerat med alm, trekantig form med klaff och utfällbart stödben, höjd 76, utfällt 89x89
LITTERATUR: Åke Nisbeth: Schatullmakare i Köping och Kungsör, Västmanlands Fornminnesförenings årskrift XLII, Västerås 1960, sidan 29ff
Smärre skador, kompletteringar EXPORTFÖRBUD
145727
2012-09-04