Kaffebord Mälardalen av Jacob Sjölin

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KAFFEBORD, Mälardalen, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), signerat JAC: SJÖLIN N:o., Köping och Kungsörs hallstämpel, fanerat med alm, trekantig form med klaff och utfällbart stödben, höjd 76, utfällt 89x89
LITTERATUR: Åke Nisbeth: Schatullmakare i Köping och Kungsör, Västmanlands Fornminnesförenings årskrift XLII, Västerås 1960, sidan 29ff

Smärre skador, kompletteringar EXPORTFÖRBUD

145727

2012-09-04