Med originaletsning av Sallberg
2012-10-08
146363
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
BIBLIOFILUPPLAGA. JOHANSSON, G. - REHNBERG, M. - SELLING, G. Ur svenska hjärtans djup... Bilder från Oscar II:s Stockholm. Stockholm 1953.
4:o. Främre omslag. 1 signerad originaletsning H. Sallberg o.a. ill.
Blått skbd, smal guldpressad pärmbordure, främre pärmens mittfält med guldpressade figurer, inre denteller, rygg m. fyra upphöjda bind, helt guldsnitt. Uppl. tr. i 400 nr., av författarna sign. ex., detta nr 132.