Med originaletsning av Sallberg
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BIBLIOFILUPPLAGA. JOHANSSON, G. - REHNBERG, M. - SELLING, G. Ur svenska hjärtans djup... Bilder från Oscar II:s Stockholm. Stockholm 1953.
4:o. Främre omslag. 1 signerad originaletsning H. Sallberg o.a. ill.
Blått skbd, smal guldpressad pärmbordure, främre pärmens mittfält med guldpressade figurer, inre denteller, rygg m. fyra upphöjda bind, helt guldsnitt. Uppl. tr. i 400 nr., av författarna sign. ex., detta nr 132.
146363
2012-10-08